Co to jest BIK i jak sprawdzić czy jestem w BIK?

iphone-624709_1280
Category: Kredyt

Bardzo często nasza świadomość jeśli chodzi o sposób przyznawania kredytów przez banki jest niewielka. System określania zdolności kredytowej stanowi zaś najczęściej jedną wielką niewiadomą. Wątpliwości i niezrozumienie budzą też w nas porównania sytuacji różnych osób – dlaczego na przykład mamy mniejszą zdolność kredytową niż nasz znajomy, który przecież zarabia tyle samo co my? Te z pozoru bezsensowne decyzje najczęściej mają swoje uzasadnienie w tym, że każdy bank oraz firma pożyczkowa zanim udzieli klientowi kredytu, sprawdza historię kredytową klienta w BIK.

BIK, czyli…?

Sporo osób nie wie, co to jest BIK. Otóż, BIK to Biuro Informacji Kredytowej – instytucja działająca od 1997 roku. Została założona z inicjatywy Związku Banków Polskich oraz dwudziestu jeden największych banków w celu gromadzenia, katalogowania i udostępniania danych dotyczących kredytów. Baza ta dotyczy wszystkich klientów banków, SKOK-ów oraz innych firm pożyczkowych i różnego rodzaju ajencji.

Dlaczego BIK zbiera takie dane?

Celem powstania BIK od samego początku było proste założenie – dla wszystkich (nie tylko banków, ale też klientów) będzie łatwiej, jeżeli wszystkie dane kredytowe będą się znajdowały w jednym miejscu. Dzięki temu bank, w którym klient chce wziąć kredyt, zamiast kontaktować się ze wszystkimi bankami i innymi firmami, udzielającymi pożyczek, może sprawdzić historię kredytową bezpośrednio w BIK. Wszystkie znajdujące się tam dane są rzetelne i na bieżąco aktualizowane, istnieje więc małe prawdopodobieństwo, że ktoś coś przeoczy. BIK to swoista forma zabezpieczenia, która pozwala na wykluczenie z obrotu gospodarczego nieuczciwych kontrahentów – dzięki temu, że ktoś kontroluje zadłużenia we wszystkich instytucjach, nie ma możliwości, że ktoś otrzyma kredyt, posiadając długi w innym banku czy firmie.

BIK to jednak nie tylko informacje o tym, że wzięliśmy kredyt czy pożyczkę – jedną z najważniejszych funkcji BIK jest zbieranie informacji o tym jak się z tych zobowiązań wywiązujemy. To właśnie to, w jaki sposób spłacaliśmy poprzednie kredyty czy pożyczki najbardziej wpływa na naszą zdolność kredytową. Jeżeli wszystkie raty były wpłacane terminowo, automatycznie rośnie nasza wiarygodność  i jesteśmy postrzegani jako klienci godni zaufania. Jeśli zaś w przeszłości mieliśmy kłopoty ze spłatą kredytu lub spóźniliśmy się z jakąś ratą, może to znacząco zaważyć na naszym przyszłym kredycie – jest to bowiem dla banku pewnego rodzaju sygnał alarmowy.

Kto trafia do rejestru BIK?

W rejestrze znajduje się każdy, kto kiedykolwiek wziął kredyt lub pożyczkę (łącznie z tymi, którzy spłacają je w chwili obecnej) – niezależnie czy był to kredyt ratalny, debet na rachunku czy karta kredytowa. Na liście znajdują się też osoby, które wystąpiły w roli poręczycieli innych kredytobiorców – warto o tym pamiętać, ponieważ nieterminowe spłaty osoby, za którą poręczamy, też się na nas w pewien sposób odbijają. Jak sprawdzić czy jestem w BIK? Dostęp do Biura Informacji Kredytowej teoretycznie przeznaczony jest wyłącznie do użytku banków oraz innych instytucji, które współpracują z rejestrem, jednak każdy może raz na pół roku, bezpłatnie uzyskać indywidualny raport dotyczący swoich kwestii finansowych. Żeby taki raport pozyskać, należy wejść na stronę BIK i założyć konto. BIK bardzo dba o prawdziwość danych, dlatego podczas rejestracji jest konieczna weryfikacja tożsamości. Można ją przeprowadzić na trzy sposoby:

– przesyłając do BIK skan dowodu tożsamości oraz numer osobistego konta bankowego, z którego wykonany został przelew weryfikacyjny w kwocie 1zł. BIK weryfikuje, czy dane z obu źródeł zgadzają się ze sobą, jeśli tak, smsem wysyła kod weryfikujący, który należy wpisać do Panelu Użytkownika.

– za pomocą kwalifikowanego podpisu elektronicznego. BIK weryfikuje podpis i jeśli stwierdza jego autentyczność, przesyłam smsem kod do Panelu Użytkownika.

– wypełniając formularz na stronie – na podany adres przychodzi list polecony z kodem. Kod ten należy wpisać do Panelu Użytkownika, jeśli jest on prawidłowy, BIK wysyła smsem kod właściwy, który wpisany do Panelu, udziela dostępu do raportu.

Jak długo BIK przechowuje dane?

Informacje o podjętym zobowiązaniu finansowym wpływają do BIK każdorazowo w momencie podpisania nowej umowy. W okresie trwania danego zobowiązania BIK otrzymuje informacje o terminowości naszych spłat – dane te są aktualizowane co miesiąc, aż do spłaty długu. Jeśli kredyt lub pożyczka zostały spłacone terminowo, dane zostają automatycznie usunięte z rejestru, chyba, że klient zażyczy sobie inaczej, wtedy mogą być przechowywane przez kolejne 5 lat – warto zaznaczyć to przy umowie kredytowej, ponieważ w ten sposób buduje się nasza pozytywna historia kredytowa, która w przyszłości może ułatwić nam otrzymanie kolejnego kredytu.

Jeśli jednak wystąpią kłopoty przy spłacie zobowiązania – nastąpi opóźnienie ze spłatą dłuższe niż 60 dni, a następnie upłynie 30 dni od momentu poinformowania klienta o tym, że w razie nieuregulowania zobowiązania jego dane będą przetwarzane, BIK może je przetwarzać bez zgody klienta przez okres 5 lat i korzystać z jego danych w celach statystycznych przez 12 lat.

BIK to z jednej strony ogromna baza danych, ułatwiająca podejmowanie decyzji przy udzielaniu kredytów, a z drugiej narzędzie za pomocą którego możemy budować swoją pozytywną opinię i pracować na zaufanie, a co za tym idzie również na szansę otrzymania bardziej korzystnego kredytu. Warto więc zadbać o to, żeby nie pojawiło się w BIK nic, mogącego naszej reputacji zaszkodzić.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Required fields are marked *.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>