8 pomysłów jak wyjść ze spirali kredytowej oraz długów

8 pomysłów jak wyjść ze spirali kredytowej oraz długów
Category: Kredyt

Jak wyjść ze spirali kredytowej i skąd mogę wiedzieć czy mnie ona dotyczy?

To, czy ktoś wpadł w spiralę kredytową można bardzo łatwo stwierdzić – jeśli suma wydatków i długów jest większa od sumy przychodów, oznacza to że najprawdopodobniej problem ten dotyczy też ciebie. Dodatkowym wyznacznikiem, z którego zresztą wynika określenie „spirala”, jest zaciąganie kredyty w celu spłacenia poprzedniego. Działanie takie na samym początku może wydawać się logiczne i niegroźne, w końcu jeśli weźmiesz jeden kredyt, ale spłacisz drugi, to liczba kredytów pozostaje taka sama. Niestety to nie do końca tak wygląda – kolejne kredyty generują coraz wyższe odsetki i z czasem twój dług zamiast się zmniejszać, ciągle rośnie, aż w końcu dochodzisz do momentu, gdy nikt nie chce ci już pożyczyć pieniędzy, a wierzyciele domagają się spłaty zadłużenia.

 

Nie zaciągaj więcej pożyczek i kredytów

Zapewne pierwszą rzeczą, która przychodzi ci do głowy, w sytuacji, gdy masz problem ze spłaceniem kredytu lub pożyczki, jest wzięcie kolejnej, żeby spłacić poprzednią. Pożyczenie kolejnej sumy pieniędzy nie jest jednak żadnym rozwiązaniem, może tylko jeszcze bardziej namieszać. Wyjątkiem od tej reguły jest sytuacja, gdy wziąłeś drogą pożyczkę, tzw. „chwilówkę”. Wtedy warto się zastanowić nad wzięciem kredytu w banku – będzie miał mniejsze oprocentowanie i pozwoli na rozsądniejszą spłatę długu, a przy tym pozwoli się uwolnić od poprzedniego dłużnika, który na naszej zwłoce pobierał duże sumy.

 

Spłacaj raty z głową

Pierwszą rzeczą, którą musisz zrobić, gdy zorientujesz się, że wpadłeś w spiralę kredytową jest opracowanie dobrego planu na wyjście z tej sytuacji. Przede wszystkim zachowaj spokój, bo emocje nigdy nie są dobrym doradcą. Następnie usiądź z kartką lub komputerem i rozpisz sobie wszystkie zobowiązania finansowe, wypisując daty spłaty poszczególnych rat, wysokość odsetek oraz możliwe konsekwencje, w przypadku ich niespłacenia. Mając wszystko rozpisane, ustal kolejność spłaty swoich zobowiązań – najlepiej zacząć od zaległych opłat oraz tych, które mogą wygenerować kary w postaci kolejnych długów. Spłacaj raty według ułożonego planu i przede wszystkim kontroluj czy nie należy tej kolejności zmienić, pozwoli ci to zachować nad wszystkim względną kontrolę.

 

Połącz zobowiązania

Wielu wierzycieli może mieć swoje dobre strony, jednak są sytuacje, gdy korzystniejszym rozwiązaniem jest skonsolidowanie kilku zobowiązań w jedno. Pomoże ci to utrzymać wszystko w ryzach, ale też będzie świadectwem tego, że szukasz rozwiązania dla swojej sytuacji. Unikanie kontaktu z wierzycielem, to najgorsze, co możesz w takiej sytuacji zrobić. Poza tym w momencie konsolidacji zobowiązań możesz próbować negocjować z bankiem lepsze warunki spłaty zadłużenia. Jeśli odpowiednio wszystko uargumentujesz i przedstawisz dowody na to, że działasz w celu zmniejszenia zadłużenia, bank może zmniejszyć ci wysokość rat, inaczej je rozłożyć, a nawet wstrzymać na chwilę ich spłatę.

 

Wydawaj rozsądnie

Wychodzenie ze spirali kredytowej oznacza wiele wyrzeczeń. Jednym z nich jest ograniczenie wydatków. Metod na to jak wyjść ze spirali długów jest wiele i jednym z nich jest ograniczenie kosztów poświęcanych na zbędne wydatki. Prawda jest taka, że każde z nas codziennie kupuje produkty, które tak naprawdę są nam zbędne. To całkiem normalne zjawisko, zwłaszcza, że firmy starają się jak najbardziej wyeksponować swoje produkty, żeby właśnie przyciągnąć klienta. Dobrym sposobem na uniknięcie zbędnych wydatków jest planowanie – przed wyjściem z domu ustal sumę, którą maksymalnie możesz danego dnia wydać, zmusi cię to do uważniejszego wydawania pieniędzy. Dodatkowo przed pójściem na zakupy zrób listę i nie kupuj niczego, czego na niej nie ma. Jeżeli nie wpisałeś czegoś na listę, to znaczy, że nie jest ci to niezbędne.

 

Ogranicz rozrywkę

W sytuacji, gdy liczy się każdy grosz, konieczne może być zrezygnowanie na jakiś czas z rozrywki, ewentualnie mocno ją ogranicz. Wyjście do kina, teatru, na kręgle, wyjazd za granicę, obiad w restauracji – wszystko to są rzeczy bez których możesz się obyć przez jakiś czas, tym bardziej, że pochłaniają one często spore sumy. To samo zresztą dotyczy wydatków na słodycze, alkohol czy modne ubrania i dodatki. Na pewno będzie to trudne, jednak na pocieszenie możesz sobie powtarzać, że dzięki temu szybciej wyjdziesz z długów, a co za tym idzie znowu będziesz mógł sobie pozwolić na nieco więcej.

 

Oszczędzaj na rachunkach

Zmniejszenie wydatków podstawowych nie jest łatwe, ale jest wykonalne, choćby w niewielkim stopniu. Zacznij oszczędzać wodę – kąpiel w wannie zastąp prysznicem, zamiast zmywać naczynia pod bieżącą wodą, nalej wody do miski. Gaś światło w pomieszczeniu, w którym nie przebywasz. Wszystkie te czynności mają na celu zwiększenie twoich oszczędności. Idąc jeszcze dalej, zastanów się nad innym sposobem dojazdu do pracy. Być może możesz przerzucić się na rower lub hulajnogę? A może masz blisko i nic nie stoi na przeszkodzie, żebyś chodził pieszo?

 

Dodatkowy dochód

Najszybszym i najskuteczniejszym sposobem wyjścia ze spirali kredytowej jest podjęcie dodatkowego zajęcia. Nie musisz od razu szukać drugiego etatu – na rynku istnieje wiele innych sposobów zarobienia gotówki. Może to być praca zdalna lub dorywcza praca weekendowa. A może posiadasz przedmioty i urządzenia, których możesz się pozbyć? Mógłbyś wystawić je na sprzedać w Internecie lub urządzić wyprzedaż garażową. Zagranicą jest to bardzo popularna forma zwiększania budżetu domowego, a i w Polsce staje się powoli coraz popularniejsza. Taki dodatkowy dochód pozwoli ci szybciej i skuteczniej spłacić obecne zadłużenie.

 

Dyscyplina

Powyższe kroki zadziałają tylko wtedy, jeśli w całości się do nich zastosujesz. Jak wyjść ze spirali kredytowej? Na pewno będziesz potrzebował dyscypliny, to w tym przypadku element niezbędny, bez niej wpadniesz tylko w większe kłopoty. Nie będzie to łatwe i na pewno będziesz musiał włożyć w to sporo wysiłku, jednak tylko wtedy zauważysz efekty oszczędzania i zaczniesz wychodzić ze spirali kredytowej. A chyba właśnie o to chodzi.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Required fields are marked *.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>