Czyszczenie BIK – wykreślenie historii BIK możliwe pod pewnymi warunkami

analysis-227171_1920
Category: Kredyt

Dobra opinia w BIK to podstawa

Bazy danych, pomagające ocenić wiarygodność kredytową to w wielu krajach norma – w Polsce na takiej zasadzie działa BIK, czyli Biuro Informacji Kredytowej S.A. Trafiają do niego informacje o każdym zobowiązaniu finansowym jakiego się podejmiemy – kredycie, pożyczce, karcie kredytowej, debecie na koncie itd. Każdy bank, SKOK czy inna instytucja parabankowa przed udzieleniem kredytu sprawdza sytuację kredytową klienta w BIK i na tej podstawie podejmuje decyzje o udzieleniu lub nieudzieleniu kredytu albo pożyczki. Informacje te mają też duży wpływ na szczegóły oferty – wysokość oprocentowania czy maksymalną sumę kredytu, który możemy wziąć. Dobra opinia w BIK jest więc tym na czym powinno nam wyjątkowo zależeć, zwłaszcza, że negatywna opinia może nam znacznie obniżyć zdolność kredytową, a nawet całkowicie nam ją odebrać.

Pozytywne i negatywne informacje

Do BIK trafiają wszystkie informacje związane z powziętymi przez nas zobowiązaniami finansowymi, zarówno tymi negatywnymi (o niespłaconym kredycie, zaległościach czy opóźnieniach), jak i pozytywnymi (o terminowej spłacie kredytu). Informacje o spłacanych przez nas kredytach są przekazywane do BIK na bieżąco od momentu podpisania umowy, aż do spłaty kredytu. Jeżeli podpisaliśmy zgodę na przetwarzanie naszych danych również po spłacie kredytu, będą one dostępne w BIK przez okres wskazany w podpisanej przez nas zgodzie lub aż do jej odwołania. Nie warto jednak tej zgody odwoływać, ponieważ informacja o spłaconym terminowo kredycie jest pozytywną informacją, która wpływa pozytywnie na nasz wizerunek finansowy w oczach banków i w przyszłości, gdy będziemy chcieli wziąć kolejny kredyt może zaowocować lepszymi warunkami. Co jednak zrobić, gdy nie spłaciliśmy kredytu lub spóźniliśmy się ze spłatą, co poskutkowało tym, że posiadamy negatywną historię w BIK? Jeżeli spóźniliśmy się ze spłatą zobowiązania więcej jak 60 dni i upłynęło 30 dni od momentu, gdy bank lub SKOK poinformował nas o zamiarze przetwarzania naszych danych, cofnięcie naszej zgody nic nie da – w takiej sytuacji nasze dane przetwarzane są w BIK automatycznie przez okres 5 lat.

Czyszczenie BIK

Usuwanie historii kredytowej, czyli jak się potocznie przyjęło – czyszczenie BIK jest możliwe tylko w kilku przypadkach, o których warto pamiętać. Przede wszystkim należy zgłosić jeżeli figurujące w BIK dane są nieprawidłowe lub błędne – warto przy tym zwrócić uwagę na to jaki bank czy SKOK odpowiada za wprowadzenie tych danych, ponieważ to właśnie do niego musimy się zgłosić w sprawie niezbędnej korekty. Kolejnym przypadkiem, gdy możemy zwrócić się do banku w sprawie usunięcia negatywnego wpisu jest sytuacja, gdy od wygaśnięcia zobowiązania minęło już obowiązkowe pięć lat. I wreszcie ostatnia możliwości, czyli odwołanie zgody na przetwarzanie naszych danych osobowych po wygaśnięciu zobowiązania kredytowego lub upływ terminu na jaki zgodę udzieliliśmy – pod wpływem takiego wniosku, bank ma obowiązek  usunięcia naszych danych zarówno z zasobów banku, jak i BIK.

Należy przy tym pamiętać, że naniesienie korekty przez bank może potrwać nawet 2 do 3 miesięcy. Warto więc pomyśleć o tym wystarczająco wcześnie przed staraniem się o kolejny kredyt. Oczywiście istnieją sposoby na wykreślenie historii BIK  wcześniej – długofalowa współpraca z konkretnymi pracownikami danych banków zawsze pomaga, więc załatwienie tego za pośrednictwem firmy, specjalizującej się w czyszczeniu BIK na pewno wszystko przyspieszy, czasem nawet do 3 tygodni. Pośrednictwo jednak kosztuje i jest to coś, z czym należy się bezwzględnie liczyć. Warto przy tym też pamiętać o tym, że raport naszej historii kredytowej możemy bez problemu uzyskać sami i to bezpłatnie (raz na 6 miesięcy).

Negatywna historia kredytowa

Nawet jeżeli nie uda się usunąć z rejestru BIK informacji o naszych wcześniejszych zaległych wpłatach, nie musi to wcale oznaczać, że możemy się pożegnać z kredytem, to nie do końca tak. Na pewno będzie to trudniejsze i otrzymamy mniej korzystne warunki – mniejszą sumę maksymalną i gorsze oprocentowanie – wciąż jednak istnieje możliwość, żebyśmy kredyt otrzymali. Należy przy tym pamiętać, że każde zapytanie o kredyt też jest odnotowywane przez BIK, więc każda kolejna odnowa wpływa negatywnie na naszą historię kredytową. Jeśli więc mamy świadomość, że nasza historia kredytowa nie przedstawia się dobrze, lepiej od razu zwrócić się z zapytaniem o kredyt do najbardziej liberalnego w tym względzie banku.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Required fields are marked *.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>